İngiltere Aile Birleşimi Sınavı Nedir?

İngiltere Aile Birleşimi Sınavı, İngiltere’de yaşamak için aile birleşim vizesi alma niyetinde olanların İngilizce düzeyini belirlemek amacıyla yapılır. Bu sınava girerek alınacak olan sertifika, İngiltere’ye yerleşmek için vize alma işlemlerinde gereken evraklardan bir tanesidir. Hatta önem bakımından diğer sertifikalara göre daha öncelikli olmaktadır. Bu sınav, İELTS Life Skills sınavı adıyla da bilinir. Sınavın hitap ettiği dil seviyeleri A1, A2 ve B1’dir. Söz konusu sınav sayesinde İngilizce dinleme ve konuşma yeterliliği ölçülmektedir. Böylece sınava giren kişilerin İngiltere’de yaşamını sürdürebilecek kadar lisan bilip bilmediği test edilmiş olur.

Bununla birlikte “aile birleşimi” kavramı da önemli bir noktadır. Aile birleşimi, farklı ülkelerde yaşayan fakat aynı aileye mensup olan bireylerin ortak bir yaşam alanına sahip olması yani aynı ülkede yaşayabilmesi anlamına gelir. Dolayısıyla İngiltere’ye yerleşmek için yapılan aile birleşim sınavı, evli eşlerden birinin Türkiye’de diğerinin ise İngiltere’de ikamet etmesi durumuna yöneliktir. Sınava girerek derece elde etmesi gereken eş ise doğal olarak Türkiye’de bulunan eştir.

Örneğin İstanbullu Mehmet’in İngiliz eşi Kate Londra’da yaşıyor. Bu durumda aile birleşim vizesi almak ve eşinin yanında yaşamak isteyen Mehmet, ilgili sınava girmeli ve sertifikasını evrakları arasına eklemelidir. Aksi halde İngiltere’ye aile birleşimi kapsamında gidebilmesi mümkün olmamaktadır.

İngiltere Aile Birleşimi Sınavına Girenler Hangi Testlerle Karşılaşır?

Bu sınav, diğer pek çok dil sınavı gibi mülakat tarzında gerçekleşmektedir. Tek bir sınav oturumuna en fazla iki kişi katılabilmektedir. Bu adaylar, birbirleriyle herhangi bir bağı olmayan ve tesadüfen yan yana getirilen kişiler olmaktadır. Yani bir arkadaşla ya da tanıdıkla sınava katılmak mümkün değildir.

İngiltere aile birleşimi sınavına girenler, sınav seviyesine göre birbirinden farklı denemelerle karşılaşırlar. Fakat A1 düzeyindeki sınavlar genel olarak şu işleyişe uygun bir biçimde gerçekleşir:

 • Giriş yapmak açısından kısa bir tanışma aşaması vardır. Adaylar jürinin sorularına cevap verme maksadıyla isimlerini ya da o anlık ruh hallerini dile getirebilirler. Ayrıca adaylar iş hayatlarından, hobilerinden, sevdikleri yiyecek ya da içeceklerden de bahsedebilirler. Başlangıçtaki diyaloglar genel bilgi verme amacıyladır.
 • Speaking yani konuşma testi için öncelikle jüri tarafından birçok ana konu belirlenir. Bu konular, jüri tarafından sınav katılımcılarına açıklanır.
 • Daha sonra katılımcılar birbirleriyle ilgili konular hakkında diyalog geliştirmeye başlarlar. Örneğin 5 farklı konu belirlenmişse, adayların kısa süre içinde bu konulara dair sorular hazırlaması gerekir. Katılımcılar, hazırladıkları soruları önlerinde bulunacak olan not kağıtlarına yazabilir. Sırası gelen katılımcı, anlaşılır ve düzgün bir şekilde sorularını seslendirir. Ayrıca soruları hazırlamak için gereken süre yaklaşık olarak 1 buçuk dakikadır.
 • Jürinin talimatına göre, ilgili konu hakkında katılımcılar fikirlerini dile getirebilir.
 • Listening yani dinleme bölümü, klasik olarak bir ses kaydının dinlenmesi ile başlar. Daha sonra bu ses kaydı hakkında adaylara ortalama olarak üçer soru sorulur. Bu soruların doğru ve anlaşılır şekilde cevaplanması gerekir.
 • Sınavın son bölümü ise en zor bölüm olmaktadır. Bu bölümde, katılımcıların hiçbir not almadan akıcı bir şekilde birbirleriyle sohbet etmesi istenir. Belirlenen konunun dışına çıkmadan, anlık olarak bir süre sohbet edilir ve daha sonra sınav biter.

İngiltere Aile Birleşimi Sınavı Merkezleri Nerelerde Bulunur?

İngiltere Aile Birleşimi Sınavı merkezleri, Home Office ya da diğer adıyla İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Ayrıca sınavın yapıldığı yerler genel olarak İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler olmaktadır. Yapılacak olan sınavlara herkesin giriş hakkı mevcuttur. Yani sınava girmek için herhangi bir sertifika gerekmemektedir. Dolayısıyla İngilizcesinin iyi durumda olduğunu düşünen herkes sınav başvurusunda bulunabilir.

Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu sınava başvurmak için https://ieltsukvisas.britishcouncil.org/ web sitesini kullanmak gerekir. Yapılması gerekenler ise sırasıyla şunlardır:

 • Açılan sayfadaki “Book” butonuna tıklayınız.
 • Daha sonra ülkenizi yani Türkiye’yi seçiniz.
 • Sınav seçenekleri arasından İELTS Life Skills A1 sınavını seçiniz. Bu sınav, aile birleşim sınavı olarak kabul edilmektedir.
 • Ay seçenekleri arasından, sınava girişiniz için size en uygun olanı seçiniz ve “Choose location” butonuna basarak devam ediniz. Ayrıca bir üstteki bölümde, sınav için özel düzenlemelere ihtiyaç duyup duymadığınız sorulmaktadır.

Örneğin çeşitli göz rahatsızlığı olanlar için daha kalın baskılı test evrakları hazırlanabilmektedir. Fakat bu gibi durumlarda gerekçelerin belgelenmesi şarttır. Daha fazla bilgi için alakalı kısmın hemen altındaki linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

 • İngiltere Aile Birleşimi Sınavı başvurusu için sonraki adımlara geçmeniz gerekir. Bunun için “Choose Location” butonuna tıkladıktan sonra, size en uygun sınav konumunu seçiniz. Bunlar, Türkiye’de sınava girebileceğiniz tek yerlerdir.
 • Açılacak olan takvim ekranında, belirlemiş olduğunuz zaman ve mekan kriterlerine uygun test seçenekleri görünecektir. Takvim üzerinde açık mavi – turkuaz renkle gösterilen tarihlerden birine ya da tarihe tıklayınız.
 • Seçmiş olduğunuz tarihteki testin uygulanacağı merkez için adres bilgileri karşınıza çıkacaktır. Bu oturumu seçmeniz durumunda ödeme meblağını göreceksiniz. Ödeme yapmak için ise bir hesap oluşturmanız istenecektir. Eğer zaten bir hesabınız varsa gerekli ödemeyi yaparak işleme devam etmiş olursunuz.

Ayrıca İngiltere Aile Birleşimi Sınavı merkezleri her katılımcıya göre değişebilmektedir. Dolayısıyla sınava girilecek olan yeri öğrenmenin tek yolu başvuru yapmaktır.

İngiltere Aile Birleşimi Sınav Ücreti Ne Kadardır?

İELTS Life Skills A1 sınavına girmek isteyenler, başvuru işlemleri için bir miktar sınav ücreti ödemek zorundadır. Bu ödeme, başvurunun gerçekleştirildiği web sayfası aracılığı ile yapılabilmektedir. Yıldan yıla değişebilen sınav ücretleri bu yıl biraz yükselmiştir. İngiltere Aile Birleşimi Sınavı ücreti 2021 yılında 1.500 TL (Bin beş yüz Türk Lirası) olmaktadır. 

Sınavla Alakalı Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Sınav kaydı ve sınav ücreti ile birlikte, sınava dair bazı bilgi yanlışlıkları da önemli bir konudur. Çünkü pek çok katılımcı İngiltere aile birleşimi vizesi sınavı hakkında yanlış bilgilere sahip olabilmektedir. Bunlar arasında en yaygın olanlar şöyledir:

YANLIŞDOĞRU
Bu sınava sadece kurs sertifikasına sahip olanlar girebilir.Bu sınava, herhangi bir ön şart olmaksızın başvuruda bulunma hakkına herkes sahiptir.
Sınava girmeden önce İngiltere Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği bir kursa gitmek şarttır.İngiltere Konsolosluğu’nun İELTS Life Skills A1 sınavı için yetkilendirdiği bir kurum yoktur. Ayrıca herhangi bir kursa gitmiş olma şartı aranmamaktadır.
Sınav aşamaları bazı yıllarda çok kolay olabilirken bazı yıllarda çok zor olabilir.Sınav için uygulanacak olan tüm aşamalar bellidir. Bu aşamalar tüm sınav dönemlerinde genel olarak aynı zorluktadır. Çünkü söz konusu sınavların tümü A1 seviyesindedir.
İngiltere aile birleşimi sınavı sırasında başarılı olmak, birlikte sınava girilen öteki katılımcının performansına da bağlıdır. “Eğer öteki katılımcı benden başarılı olursa elenirim.”  “Sorduğuma cevap verilemezse konuşmamın kötü olduğu düşünülebilir. Bundan dolayı sınavda başarısız olurum.”Sınav A1 seviyesindedir. Dolayısıyla tüm katılımcılardan A1 seviyesine uygun bir performans beklenir. Yani öteki katılımcının daha üst seviyede İngilizce konuşmasının sonuca hiçbir etkisi olmayacaktır. Bununla birlikte öteki adayın sorulan soruları anlamaması ya da cevaplamaması, soruyu soran aday için bir puan kaybına sebep olmamaktadır.   

Bunlar, sınav hakkındaki en genel yanlış ve doğrulardır. Ayrıca isteyen herkesin bu sınavda başarılı olacağı hiçbir zaman unutulmaması gereken bir detaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×