Almanya Hemşire Alımı Süreci Nasıl İşler?

Almanya hemşire alımı yaparak son yıllarda sağlık sektöründeki eksiklerini tamamlamaya çalışmaktadır. Bu eksikliği ise farklı ülkelerden sağlık sektörüne işçi alımları yaparak gidermektedir. Yaşanan korona virüs salgını global bir pandemi oluşmasına yol açmıştır. Bu süreçte tüm dünya ülkeleri olarak bir kez daha sağlık çalışanlarının değerini fark etti. Yaptıkları hizmetler karşısında hepimiz kendilerine minnettarız.

Hemşire olarak Almanya’ya gitmek istiyorsanız bu hizmette size yardımcı olmak amacıyla kurulmuş kuruluşlara başvuruda bulunmalısınız. Bu kurumlar özel sektörde olduğu gibi devlet destekli programlar da mevcuttur. Başvuru yapabilmek için Almanya tarafından ön görülen başvuru koşullarını sağlamış olmanız gerekir. Başvuru koşullarını karşılamanız durumunda ise uygun görülürse Almanya’da hemşire olarak çalışma hayatınıza başlayabilirsiniz.

Almanya Hemşire Alımı Nasıl Yapılır

Geçmiş yıllardan beri Almanya Türkiye’den işçi alımı yapmaktadır. Değişen yaşam standartları ile yapılan bu işçi alımı sektörü de farklılaşmıştır. Bu iş gücünün alımı, aranan koşullar da paralel olarak değişmiştir. Günümüzde Almanya hemşire alımı İŞKUR desteği ile gerçekleştirilmektedir. İşçi alımı şartlarındaki öncelikli koşulun başvuru yapılacak iş dalında nitelikli olunması gerektiği atlanmamalıdır.

Siz de mesleki hayatınıza Almanya’da devam etmek istiyorsanız ilgili kurumlara başvuruda bulunabilirsiniz. Bu kurumlar Almanya’da istihdam sağlayan özel şirketler, devlet destekli projeler ve İŞKUR gibi kurumlardır. Başvuruda bulunabilmek için hemşirelik alanında yetkin olmanız gerekir. Ardından diğer aranan şartları sağlamanız beklenir. Ön koşulları sağlamanız durumunda başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz.

İşçi alımı başvurusu için uygun koşulları sağlayamıyor olabilirsiniz. Bu durum sizi ürkütmesin. Sizleri bu tarz işçi alımı başvurusu için hazırlayan işletmeler mevcut. Size ihtiyacınız olan eğitimleri vererek başvuru yapabilecek seviyeye gelmenizde destek vermekteler. Sizin için uygun pozisyon açıldığında ise mesleğinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Almanya’ya Hemşire Gönderen Şirketler

Günümüzde çalışma ve iş bulma şartları zorlaştıkça yurt dışında çalışmak alternatif çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Almanya da bu ülkelerden bir tanesi. Sağlık sektöründe iş gücüne ihtiyaç duyulması Almanya hemşire alımı konusunu da gündeme getirmiştir. Bu durum ülkemizdeki sağlık personellerinin çalışmak için Almanya’yı tercih etme sebebidir.

Almanya’nın ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücüne sahip kişilerin istihdamı özel şirketler tarafından da sağlanmaktadır. Bu şirketler özel düzenlemelere uygun olarak açılmış ve faaliyet gösteren kuruluşlardır. Vizyonları, işçi alımı konusunda müşterilerine en uygun hizmeti kaliteli bir şekilde sunmaktır. Bu amaca uygun olarak da bireyleri bilgilendirmekle kalmayıp ihtiyaç duydukları eğitimi de sağlamaktadırlar.

Bu şirketlere sizlerin başvuru yapmanız gerekiyor. Ardından Almanya’nın şart koştuğu evrakların tamamlanması geliyor. Bu süreçte anlaşma sağladığınız şirket ile bağlayıcı bir anlaşma yapmanız da muhtemeldir. Sizin adınıza şirket, mesleki denklik işlemleriniz ile ilgilenir. İş verenin istediği şartlar kontrol edilir, eksik olan koşulların tamamlanması sağlanır. Bu sayede porföyünüz oluşturulur. Bizler www.vizelazig.com ve www.tercumix.com olarak daima sizin yanınızda ve bu süreçlerde size rehberlik etmekteyiz.

Almanya’ya Hemşire Olarak Gitmek 2021

2019’da yaşanan korona virüs salgını ile Almanya’daki sağlık sektörü eksiklerini belirginleştirmiştir. Almanya hemşire alımı 2020 yılında önem kazanmış, Almanya hemşire alımı 2021 yılında artmıştır. Böylece sağlık sektöründe yaşanan eksikliklerin de tamamlanması amaçlanmıştır. Bu nedenle çeşitli ülkelerden bu iş kolunda nitelikli olan kişileri uygun şartlarla ülkeye almaktadır. Ülkelerden birisi de Türkiye’dir.

Günümüzde yurt dışına işçi gönderilmesikonusu üzerine farklı kurum ve kuruluşlar çalışmalar yapmaktadır. Bu kurumlar Almanya’da istihdam sağlanabilmesi için kurulmuş ve aktif faaliyet yürütmektedirler. Ayrıca İŞKUR tarafından da gerekli personelleri hemşire programına dahil etmektedir. Önemli olan başvuru şartlarını sağlamaktır. Almanya hemşire alımı başvuru işlemini de bu kurumlar personel yerine tamamlamaktadır.

Çoğu sağlık çalışanın Almanya’ya gitmek dileğinin nedenini ülkesinde çalışma hayatına katılamaması oluşturmaktadır. Burada istihdama katılamayan nitelikli personelle başvurularını yapıp uygun iş arayışlarına Almanya’da devam etmektedirler. Almanya’da bir hemşirenin en düşük aylık maaşı ortalama 2.500 Euro’dur. Yıllık izinleri 26 gündür ve ayrıca resmi tatil izinleri de bulunur.

Almanya Hemşire Alımı Şartları

Almanya hemşire alımı başvuru formu için personellerin karşılaması istenen birkaç şart mevcuttur. Bu şartları karşılayamayan bireyler başvuruda bulunamaz. Ancak kişiler, eksik olan koşullar üzerinde gerekli eğitimleri alarak şanslarını deneyebilirler. İşçi olarak başvuruda bulunmak için İŞKUR tarafından yönetilen programa dahil olunabilmektedir. Ayrıca ilgili işçi gönderimi sağlayan kuruluşlardan da danışmanlık hizmeti edinilmektedir.

Almanya hemşire alımı şartları genel hatlarıyla Almanya hükümeti tarafından belirlenmiş, göçmenlik yasası çerçevesinde güvenceye alınmıştır. Öncelikle hemşirelik alanında yetkin olunması gerekir. Başvuruda bulunmak için aranan şartlar arasında adli sicil kaydının bulunmaması, en az B1 seviyesinde Almanca bilinmesi zorunlu kılınmıştır. Dil konusunda eksiği olan personeller gerekli eğitimleri alarak bu eksiklerini tamamlayabilirler.

Ayrıca deneyimlerinin olması da hemşire alımı başvurusu yaparken adayları öne geçirebilecek bir niteliktir. Hemşirelik alımı başvurusunda bulunmak için 4 yıllık lisans eğitimi görülmüş olmalıdır. Bunların dışında kişinin yurt dışına çıkmak için herhangi bir engeli olmaması da adayı başvuru için hazır konuma getirir. Bu aşamanın sonrasında ise adaylar gerekli evrakları toplamalıdırlar.

Almanya Hemşirelik Denklik

Almanya’daki hemşire alımı için gerekli koşulları sağlıyorsanız sonraki aşamanız belgeleri düzenlemektir. Kimlik fotokopisi ya da ehliyet, ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği ve sabıka kaydı edinilmelidir. Ayrıca diploma, özgeçmiş, sağlık raporu da gerekli evraklardandır. SGK dökümü, yakın zamanda çekilen 6 adet biometrik fotoğraf ve pasaport fotokopisi de evraklar arasında dahil edilmelidir.

Başvuru işlemlerinizi bir Almanya’da iş bulma şirketinde yapıyorsanız çoğu işlemi sizin için kendileri gerçekleştirecektir. Bilgilerinizi alacak, size uygun bir iş bulacak, denklik işlemleriniz ile de ilgileneceklerdir. Denklik işlemi başvurunun önemli bir kısmını kapsar. Hemşire adayları gerekli belgeleri ilgili birime ulaştırmalıdır.  Biraz önce bahsettiğimiz evraklar bu aşamada adaylar için gerekli olacaktır.

Belgelerin Almanca dilinde teslim edilmesi gerekli olduğu için bu hususta Tercümix yeminli tercümanlar aracılığı ile belgelerinizin tercüme işlemlerini yapabiliriz. Diplomanız ve dil seviyeniz uygun görüldüğünde denkliğiniz onaylanacaktır. Almanya hemşire alımı için önemli bir aşamayı da böylelikle kat etmiş olacaksınız. Denklik kurumu tarafından eğitiminde eksiklik bulunan adayların bir denklik sınavına girmesi istenir. Sınavı takip eden sürede ise 2 yıl sürecek olan bir staj programı başlatılır.

Almanya’da Hemşirelik Mesleğinde Çalışmak

Tüm aşamaları başarılı bir şekilde tamamlamanız durumunda ilgili kurumlarda çalışmak için Almanya’ya doğru yola çıkabilirsiniz. Hastaneler, hasta bakım evleri, yaşlı bakım evleri gibi kuruluşlar hemşire ihtiyacının duyulduğu kurumlardır. Yapılan araştırmalar ilerleyen senelerde Almanya’da 65 yaş üstü nüfusun hızla artacağını ortaya koymuştur.

Nüfusun hızlı bir şekilde yaşlanması, hastalıkların ve bakıma muhtaç insanların artması anlamına gelmektedir. Dolaylı olarak düşünüldüğünde de bu kadar yoğun yaşlı nüfus sağlık sektörüne ihtiyacı yüksek olacaktır. Yani Almanya hemşire alımı konusundaki istihdam politikasına ağırlık verecektir. Hasta ve yaşlı bakımı yapıyor olması için adayların denklikte eksikliklerinin bulunduğu anlamına gelir.

Denklikte yaşanan eksikliğin tamamlanması için adaydan Türkiye’de en az 3 yıllık tecrübe olması istenir. Ayrıca denklik sınavına giren aday, 2 yıl staj programına dahil olarak çalışacaktır. Bu süreç Almanya hemşire alımı süresi sonrasında adaptasyon sıkıntısı yaşanmaması için koşulan şartlardandır. Adaylar, ilgili eğitimleri tamamladıktan sonra Almanya’da hemşirelik mesleğine başlayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×