Deprem Felaketinden etkilenenlere özel

Deprem bölgesinde yaşayan ve Almanya için Schengen Vize talebinde bulunmak isteyen başvuru sahipleri randevu almadan Ankara, İstanbul Astoria, İstanbul Altunizade, İzmir, Bursa ve Trabzon´daki iDATA şubelerine müracaat edebilirler.


Korkunç deprem felaketinden sonra da, Türk ve Suriye vatandaşlarının Almanya’ya girmek için geçerli bir vizeye sahip olmaları gerekmektedir.

Federal Dışişleri Bakanlığı, Federal İçişleri ve Yurt Bakanlığı ile kolaylaştırılmış ve pratik bir vize prosedürü üzerinde anlaştı.

Kolaylaştırılmış prosedür, aşağıdaki şartları yerine getiren Türk vatandaşları için geçerlidir:

 • Bariz bir şekilde bizzat depremden etkilendiyseniz (evsiz kalma riski veya tedavi gerektiren yaralanmalar söz konusuysa)
 • Bir Alman vatandaşı veya Almanya’da kalıcı oturma iznine sahip bir kişi ile 1. veya 2. dereceden akrabaysanız (ebeveynler, çocuklar, büyükanne ve büyükbabalar, torunlar, kardeşler).
 • Almanya’daki akrabanız, İkamet Yasası’nın 66.-68. Maddeleri uyarınca bir taahhütname sunduysa. 
 • Deprem anında depremden etkilenen illerden birinde ikamet ediyorduysanız.

Aşağıdaki belgeler sunulmalıdır:

 • Başvuru Formu
 • Geçerli (veya geçici) Türk pasaportu
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Biyometrik fotoğraf
 • 1. veya 2. derece akrabadan alınmış taahhüt yazısının aslı
 • Davet eden kişinin nüfus cüzdanı veya pasaport fotokopisi ve varsa oturum izninin fotokopisi
 • “Tarihceli Yerleşim Yeri Bilgileri Raporu” (Tarihçe, afet anında deprem bölgesinde ikamet edildiğini göstermelidir)
 • “Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği” (Akrabalık ilişkisini göstermelidir)
 • Durumun aciliyetini izah eden kısa yazılı açıklama
 • Reşit olmayanlar için: Her iki ebeveynin imzası/noter tasdikli muvafakatnamesi ya da velayet hakkının tek ebeveynde olduğunu gösteren belge veya geçici velayet belgesi

Vize ücretsiz olarak verilmektedir. Fakat başvuru esnasında kabul merkezince alınan hizmet bedeli (takr. 33 Avro) hizmet sağlayıcı kuruluş tarafından tahsil edilmeye devam edecektir, zira bu kuruluş hizmet imtiyazı zemininde çalışmaktadır. Başvuru kabul merkezleri ve hatta randevu kapasitesinin artırılması ancak bu hizmet bedeliyle finanse edilebilmektedir.

Başvuru için ön koşul, Türk pasaportuna sahip olunması ve belgelerin eksiksiz sunulmasıdır. Başvurular, önceden randevu alınmaksızın, mesai saatleri içinde yetkili hizmet sağlayıcı iDATA’nın başvuru kabul merkezlerine (diplomatik temsilciliklere değil) şahsen ve eksiksiz belgelerle gelinerek gerçekleştirilebilir. Başvuru sahiplerinden, vize işlemleri sırasında, şu ana kadar deprem bölgesinde ikamet ettiklerini kanıtlamaları ve depremden bizzat ciddi anlamda etkilendiklerini makul ve geçerli bir şekilde açıklamaları istenmektedir.

Ayrıca, depremden etkilenen Gaziantep’teki başvuru merkezimiz için önceden randevusu onaylanan başvuru sahiplerinin randevuları halen geçerlidir. Onaylanmış olan bu randevular için, yeni bir rezervasyona gerek olmaksızın, Türkiye’deki diğer Vize Başvuru Merkezlerinden herhangi biri ziyaret edilebilir. Konuyla ilgili daha fazla bilgiye, Almanya’nın Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerinin ve harici hizmet sağlayıcımız iDATA’nın internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Federal Dışişleri Bakanlığı, afette seyahat belgelerini kaybeden insanlara hızlı bir şekilde yardım edebilmek için Türk makamlarıyla koordinasyon halinde çalışıyor. Söz konusu kişilerin yurt dışına çıkabilmesi için Türk makamları ile işbirliği yapılması şarttır. Mevcut durumda bu hususta özel bir düzenleme yoktur.

Depremden etkilenen kişiler için kolaylaştırılmış vize prosedürü ile ilgili genel sorular, 030-5000 3000 numaralı acil telefon hattı aracılığıyla (Almanca/İngilizce) yanıtlanmaktadır. Vize başvurularıyla ilgili özel sorular doğrudan dış temsilciliklerimiz (Türkçe) tarafından veya harici hizmet sağlayıcımız iDATA’nın çağrı merkezi üzerinden yanıtlanmaktadır.

Şam’daki büyükelçiliğin kapalı olması sebebiyle, Suriyeli başvuru sahipleri, çevredeki yabancı temsilcilikler (Beyrut Büyükelçiliği, Amman Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu) ile iletişim kurabilirler. Suriye vatandaşları için daha detaylı bilgiler, önümüzdeki günlerde paylaşılacaktır.

Berlin Senatosu’nun kararlaştırdığı kolaylaştırılmış vize prosedürü nedir?

Türk ve Suriye uyrukluların vize başvuruları için Berlin Senatosu tarafından kararlaştırılan “küresel onay”, yalnızca belirli bir kesimi etkileyecek niteliktedir. Vakaların büyük çoğunluğunda, Berlin Senatosu’nun 10.02.2023 tarihli kararı etkisizdir.

Aşağıdaki koşulların tamamının geçerli olduğu münferit durumlarda, vize başvurusunun işlem süresi kısalabilir:

 • Almanya’da yaşayan eşiniz veya reşit olmayan çocuğunuzun yanına taşınmak istiyorsanız.
 • Eşiniz/reşit olmayan çocuğunuz bir süredir Berlin’de yaşıyor ve orada kayıtlıysa.
 • Eşiniz/reşit olmayan çocuğunuz Alman vatandaşı ise ya da yerleşme iznine veya AB’de daimi oturum hakkına sahipse.
 • Deprem anında aşağıdaki bölgelerden birinde ikamet ettiğinizi kanıtlayabiliyorsanız (örneğin, mevcut bir randevu kaydı ile):Türkiye: Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adana, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis, OsmaniyeSuriye: İdlib, Halep, Lazkiye, Hama, Tartus

Bu kriterlerin tamamı yerine getirildiği takdirde, Berlin Yabancılar Dairesi’nin vize sürecine dâhil edilme zorunluluğu ortadan kalkar ve başvuru sahipleri, temel seviyede Almanca dil bilgisine sahip olduklarını kanıtlamak durumda kalmazlar.

Daha pek çok hizmetimizden yararlanmak için firmamıza hemen ulaşabilirsiniz!

0 531 504 36 09 

Diğer İş Ortaklarımız ;

www.doratercume.com

www.tercumix.com

www.deutschstube.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×