Elazığ Almanca Aile Birleşimi Eğitimi Başladı

Elazığ Aile birleşiminin şartları

Almanya’da yaşamakta olan, Türkiye’de evlenen birinin, eşini Almanya’ya getirmesi kolay değil. Öyleyse, aile birleşimi için ne isteniyor?

Türkiye’den eşlerini Almanya’ya getirmek isteyenlerin bazı koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Aile birleşimi için gerekli olan şartlar, Almanya’da 1 Ocak 2005 tarihinde yürürlüğe giren göç yasasında yer almakta. Bu kanunun bazı maddelerinde yapılan değişikler ise 28 Ağustos 2007 tarihinde yürürlüğe girdi. Uzmanlara göre bu koşulların en önemlileri Almanya’ya gelecek eşin Türkiye’de temel seviyede Almanca öğrenmesi ve Almanya’da yaşamakta olan Türk vatandaşının yeterli gelirinin olması.

Türkiye’den gelecek eşin ne yapması gerekmektedir?

Almanya’da yaşamakta olan, Türkiye’de evlenen birinin eşini Almanya’ya getirebilmesi için evvela Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan Alman Başkonsolosluklarından birinin vize bölümüne müracaat yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli olan belgelerle ilgili bilgi, Alman Başkonsolosluklarının internet sayfalarında bulunabilir.

Berlin bölgesi  Göç Uyum Dairesi Danışmanı Renate Neupert, Almanya’ya gelmek isteyen eşin yapacağı bu müracaatın kabul edilebilmesi için kişinin temel seviyede Almanca öğrendiğini kanıtlaması gerektiğini vurguluyor.

Temel seviyede Almanca bilgisi nasıl kanıtlanıyor?

” Başvuruyu yapan insanın temel seviyede Almanca bildiğini kanıtlaması gerektiğini” dile getiren Neupert, ”A 1 olarak isimlendirilen Almanca seviyesini kanıtlayan sertifikanın Goethe Enstitüsü’nden alınacağını” belirtiyor. Alman Başkonsolosluğunun internet sayfasında yer alan bilgiye göre, Goethe Enstitüsü’nün beraberinde Viyana merkezli Avusturya Dil Sertifikası (ÖSD) adlı dernek Geothe enstitüsü adlı kuruluş da Almanca sınavı yapıyor ve sertifika veriyor. Almanya’ya aile birleşimi yolu ile gelecek kişi Almanya’yı kursa giderek ya da kendiliğinden öğrenebiliyor. Önemli olan istenen sertifikanın alınması.

Almanca sınavından muaf olanlar kimler ?

Bazı durumlarda, Almanya’ya gelecek eşin Almanca bildiğini kanıtlaması gerekmiyor. Bedensel, zihinsel ya da ruhsal bir hastalığa sahip olanlar; yüksek okul mezunu olan ve Almanya’da iş bulma potansiyeli bulunanlar ile eşleri Almanya’da yönetici konumunda olan, araştırmacı olarak çalışan ya da bir şirketin kurucusu olanların Almanca bildiğini kanıtlaması gerekmiyor. Bu konu da detaylı bilgi Alman Başkonsolosluklarının vize bölümlerinden alınabilir.

Alman yurttaşlarının durumu nasıl?

Başvurunun yapıldığı Alman Başkonsolosluğu, vizenin verilmesi kararını tek başına almıyor. Almanya’da yaşamakta olan eşin bağlı olduğu Yabancılar Dairesi’nin görüşüne müracaatyor. Bu noktada, Almanya’da yaşamakta olan eşin hangi ülkenin vatandaşı olduğu büyük önem taşıyor.

Aile birleşimi konusunda danışmanlık yapan Neupert, Alman yurttaşlarından herhangi bir şartın istenmediğini belirtiyor. Neupert, ”Alman yurttaşları için genel kural şöyle; ne kadar gelirlerinin olduğunu göstermeleri gerekmiyor, evlerinin büyüklüğü bile önemli değil” diyor. Fakat Alman yurttaşlarının açık bir adres göstermesi gerekmektedir.

Türk yurttaşlarından hangi şartlar isteniyor?

Ancak Almanya’da yaşamakta olan Türk yurttaşlarının, Türkiye’den eşlerini getirebilmeleri için bazı koşulları sağlaması gerekmektedir. Berlin’de yabancılar hukuku alanında çalışan Avukat Harun Koca, Türk yurttaşlarının aile birleşimi için evvela yeterli seviyede gelire sahip olduklarını ve olacaklarını ispatlamaları gerektiğini belirtiyor. Diğer bir deyişle, Almanya’da yaşamakta olan kişinin, Türkiye’den gelecek eşini de geçindirebilmesi gerekmektedir.

Berlin Bölgesi Göç ve Uyum Dairesi Danışmanı Neupert, şu açıklamayı yapıyor: ”Bu gelir şu biçimde hesaplanıyor; alınan  yardım ile kira ücretleri toplandığında bir rakam oluşuyor. Asgari gelirin, bu rakamı karşılaması gerekmektedir.”

Yardımla geçinenler kişiler eşlerini getirebiliyor mu?

Yeterli geliri olmayan ya da sosyal yardımla geçinenlerin ise eşlerini Almanya’ya getirme şansı bulunmuyor. Avukat Harun Koca, sosyal yardımla geçinenlerin kesinlikle eşlerini getiremediğini belirtiyor. Avukat Koca, bunun sebebini şöyle açıklıyor: ”Türkiye’den gelecek bir kişinin Alman devletine yük olması istenmiyor.”

Berlin bölgesi  Göç ve Uyum Dairesi Danışmanı Neupert ise bu kişilere yaşadıkları kentlerde bulunan danışma merkezlerine başvurmalarını öneri ediyor. Belki de burada yaşamakta olan kişinin Alman vatandaşlığına geçmesi mümkün olabilir. Kendine ait geliri yoksa bile, belki de çalışamamasının farklı sebepleri vardır. Hasta olabilir. Bu sebeple muhakkak danışma merkezine başvurmak gerekmektedir.”

İstenen diğer şartlar neler?

Bunun beraberinde, Almanya’daki eşin yaşadığı oturduğunuz evin ne kadar büyük olduğu da önem taşıyor. Evin ebatları, her bir birey başına en az dokuz metrekarelik yaşam alanı göz önünde bulundurularak hesaplar yapılmakta. Ayrıca Almanya’da bulunan kişinin sağlık sigortasının da olması gerekmektedir. Almanya’ya Türkiye’den gelen kişi, sigortasından yararlanabiliyor. Şartlardan diğeri ise eşlerin 18 yaşından büyük olması.

Almanya’da yaşamakta olan eşin oturma izni önemli mi?

Türkiye’den eşini getirmek isteyen Türk yurttaşlarının aklına gelen sorulardan birisi de oturma iznine ilişkin. Avukat Harun Koca, 2005’da yürürlüğe giren yasayla beraber, süresiz oturma izni olmayanların da eşlerini getirebileceklerini vurguluyor. ” Süreli bir oturuma sahip olanlar da aile birleşimini gerçekleştirebiliyor. Ancak getirdiğimiz eş, bizlere bağlı şekilde oturma izni alıyor, yani benim iki senelik oturma iznim var ise, eşime de iki senelik oturma izni verilmekte.”

Çifte yurttaşlardan hangi şartlar isteniyor?

Türkiye’den eşlerini getirmek isteyen çifte yurttaşlar, yani hem Alman hem de Türk vatandaşlığına sahip olanlar için ise Türk yurttaşlarına uygulanmakta olan kurallar geçerli. Türkiye’deki eşin temel seviyede Almanca öğrenmesi, Almanya’da yaşamakta olan eşin ise yeterli gelirinin olduğunu kanıtlaması ve evinin yeteri kadar büyük olması isteniyor.

Alman yurttaşların eşlerini Almanya’ya getirebilmek için gelir göstermeleri veya evlerinin yeteri kadar geniş olduğunu ispatlamaları gerekmiyor.

Hangi şartlarda aile birleşimi başvurusu reddediliyor?

Aile birleşimi başvurusu, Türkiye’deki eş temel seviyede Almanca öğrendiğini kanıtlayamadığı zaman işleme alınmıyor.

Bunun beraberinde Almanya’da yaşamakta olan eş gelirinin yeterli seviyede ve devamlı olduğunu kanıtlayamazsa, aile birleşimi reddediliyor.

Berlin Bölgesi Göç ve Uyum Dairesi Danışmanı Neupert, sahte evlilik yapıldığından şüphelenilirse, aile birleşiminin kabul edilmediğini belirtiyor. Eğer eşler arasında ciddi bir yaş farkı varsa bu kuşku yaratacak bir durumdur. Neupert, bu durumda eşlerin hemde sorgulamaya alındığını belirtiyor:” Türkiye’deki eş Alman Başkonsolosluğu, Almanya’daki eş de ilgili Yabancılar Dairesi tarafından eş zamanlı sorgulanıyor. Verilen yanıtlar arasında büyük farklar olursa, evliliğin sahte olabileceği düşüncesi ile, aile birleşimi başvurusu reddediliyor.” Sorgulamada,” eşinizin annesinin adı nedir,” nerde tanıştınız,” ”düğününüz nasıldı” gibi sorular soruluyor.

Aile birleşimi başvurusu reddedildiği zaman ne yapmak gerekmektedir?

Uzmanlar, aile birleşimi reddedildiği zaman, evvela karara itiraz edilmesini ve muhakkak bir danışma merkezine ya da avukata başvurulmasını öneriyor. Aile birleşimi konusunda danışmanlık yapan Neupert, evvela başvurunun reddedilme gerekçelerinin ilgili başkonsolosluğa sorulması gerektiğini belirtiyor. Bunun ardından karara itiraz edilebileceğini söyleyen Neupert, başkonsolosluk başvuruyu bir kez daha analiz edip yine reddetse, bu durumda dava açılabileceğini söylüyor. Avukat Harun KOCA ise başvurunun neden kabul edilmediğine dair gerekçelerin çoğunlukla Yabancılar Dairesi’nden dosya istendiği zaman görüldüğünü, bu sebeple de avukata danışmanın faydalı olacağını kaydediyor.

Elazığ Almanca Aile Birleşimi Sınav Merkezi İletişim

0 531 504 36 09

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×