Avusturya’da Üniversite Okumak

Avusturya’da Üniversite Okumak İstiyorsanız Vizelazığ’a Başvurabilirsiniz!

Avusturya’da üniversite okumak sadece Türkiye’deki öğrencilerin değil, Avrupa genelinde bulunan diğer pek çok öğrencinin de en büyük hedefleri arasında yer alır. Avrupa medeniyetinin merkezi sayılabilecek olan Avusturya, çeşitli diplomatik süreçler dahilinde üniversitelerine yabancı öğrencileri kabul eden en gelişmiş ülkeler arasındadır.

Fakat söz konusu süreçler, öğrencilerin farklı bir kültür alanına girecek olmaları dolayısıyla biraz karmaşık bir hal alabilmektedir. Yurtdışında üniversite okumak isteyen fakat bu konuya dair en doğru ve güncel rehberlik hizmetine ulaşmakta zorlananlar, gönül rahatlığı ile Vizelazığ’a müracaat edebilir. 

En İyi Avusturya Üniversiteleri Hangileridir?

Avusturya üniversiteleri, dünyanın dört bir yanından pek çok öğrencinin başvuruda bulunduğu okullardır. Kültürü ve tarihi ile Avrupa’da önemli bir konuma sahip olan Avusturya, lüks olanakların çok fazla olduğu zengin bir ülkedir.

Bu sebepten dolayı, Türkiye vatandaşı olan öğrenciler de yurtdışında okumayı istemeleri halinde en çok Avusturya’nın sunduğu seçeneklere yönelmektedir. Hem Avusturya vatandaşı olan öğrencilerin hem de yurtdışından Avusturya’ya gelerek çeşitli düzeylerde eğitim almak isteyenlerin en fazla katılım gösterdiği üniversiteler şunlardır:

 • Viyana Üniversitesi: Universitat Wien yani Viyana Üniversitesi 1365 yılında kurulmuştur. Dünya üzerindeki en eski eğitim kurumları arasında olmakla beraber, yaklaşık 120’den fazla yabancı ülkeden öğrenci almaktadır. Avusturya’da üniversite okumak isteyen pek çok öğrencinin ilk tercihi bu eğitim kurumudur.
 • Viyana İşletme Üniversitesi: Wirtschaftuniversitat Wien adı ile bilinen Viyana İşletme Üniversitesi, Avrupa’da bulunan en donanımlı ekonomik eğitim kurumudur. Açılış tarihi olan 1898 yılından bu yana dünyanın en saygın ekonomi okullarından birisi olmuştur.
 • Viyana Teknoloji / Teknik Üniversitesi: Bu üniversite TU Wien olarak adlandırılır. Söz konusu ifadenin açılımı ise Technische Universitat Wien’dir. Üniversitenin kuruluş yılı 1815’tir. Bu zamana kadar yapılan tüm sıralamalarda söz konusu üniversite daima, dünyadaki en iyi ilk 200 -300 yükseköğretim kurumundan bir tanesi olmuştur. Dünyada binlerce üniversitenin mevcut olduğu düşünüldüğünde, bu derecelerin ne kadar iyi olduğu anlaşılabilir.
 • Salzburg Üniversitesi: Salzburg’da yer alan bu üniversite 1622 yılında kurulmuştur. Öğrenci kapasitesi ise 18.000’dir. Geçmişten beri her zaman Avusturya’nın en önde gelen okulları arasında bulunmuştur.
 • Graz Teknoloji / Teknik Üniversitesi: Bu üniversite 1811 yılında kurulmuştur. “Wissen – Technik – Leidenschaft” yani “Bilim – Teknoloji – Tutku” sloganı ile yaklaşık 200 yıldır Avrupa’nın en başarılı okulları arasında yer almaktadır.  
 • Johannes Kepler Üniversitesi: Ünlü Alman matematikçi ve astronom Johannes Kepler’in adını taşıyan bu üniversite 1966 yılında kurulmuştur. Dünyadaki modern üniversiteler arasında en yüksek akademik başarıya sahip olan eğitim kurumlarından bir tanesidir. Ayrıca yer aldığı şehir ise Linz olmaktadır.

Avusturya’da Üniversite Okumak İçin Ne Yapmak Gerekir? Avusturya Üniversitelerine Başvuru İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Avusturya üniversite başvurusu için her yabancı öğrenci adayından bazı belgeler talep eder. Bu durum yalnızca söz konusu ülkeye özgü değildir. Türkiye Cumhuriyeti de dahil bütün ülkeler, çeşitli eğitim kurumlarına kaydolmak isteyen öğrencilerde bazı şartlar aramaktadır. Avusturya’da üniversite okumak için gerekli olan evrakların güncel listesi, sahip olduğunuz eğitim durumuna ve yeterliliklerinize göre hangi Avusturya üniversitesi için yükseköğretim düzeyinde katılım sağlayabileceğiniz gibi detayları merak ediyorsanız profesyonel destek almanız gerekir.

Yani başvuru için gerekli belgeleri çeşitli internet sitelerinden öğrenmeye çalışmak yerine, Avusturyalı makamlarla daima iletişim halinde bulunan Vizelazığ’a başvurmanız yetecektir. Fakat özellikle belirtilmesi gerekli olan bir detay mevcuttur. Bu ise Avusturya’da eğitim alabilmek için Almanca diline hakimiyetin ilk şart olmasıdır.

Avusturya Üniversitelerine Kayıt Olmak İçin Almanca Neden Şarttır?

Almanca, Avusturya’nın resmî dilidir. Dolayısıyla ülkenin herhangi bir üniversitesinde yükseköğretim alacak olan herkes Almancayı bilmek zorundadır. Almanca bilgisi A 2 seviyesinin altında olan yabancı öğrencilerin bu ülkede eğitim almaları mümkün değildir.

Yani lise diplomasındaki başarı notu ya da Türkiye’de okunan bölümün ne kadar yüksek bir puan aralığına sahip olduğu gibi detaylar ilk aşamada önem teşkil etmemektedir. Avusturya’da ücretsiz üniversite ya da ücretli üniversite seçeneklerinden hangisi tercih edilirse edilsin, dil sertifikası ile başvuru şarttır.

Söz konusu başvurularda Avusturya makamlarının geçerli saydığı sertifikalar ise şu kurumlar tarafından verilir:

 • TELC
 • Goethe Institut
 • Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz
 • Österreichischer İntegrationsfonds
 • Österreichischer Sprachdiplom

Bu sertifikasyon programlarından herhangi birinin sınavına girmek ve A 2 seviyesi üzerinde Almancaya sahip olunduğunu belgelemek gerekir. Fakat sertifikasyon öncesinde almanız gereken kurs eğitimini istediğiniz herhangi bir yerden alabilirsiniz.

Avusturya Üniversitelerinde Yüksek Lisans Eğitimi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Avusturya sınırları içerisinde yer alan yükseköğretim kurumlarından hangisine kayıt yaptırılmak istenirse istensin, şartlar genel olarak aynıdır. Bu şartların en başında ise Avusturya idaresinin geçerli kabul ettiği bir sertifikasyon programının sınavına girmiş olma şartı mevcuttur. Avusturya’da üniversite okumak istiyor ve bu işlemler için hangi belgeleri hazırlamanın gerekli olduğunu merak ediyorsanız buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Yabancı ülke makamlarına yapılacak olan her türlü başvuruda dikkat çok önemlidir. Belgelerin doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olması ile birlikte prosedürlerin tam olarak yerine getirilmesi şarttır. Bunun için ise en doğru danışmanlık hizmetini almak gerekir. Yılların tecrübesine sahip olan Vizelazığ ise hem dil yeterliliği hem de başvuru aşamasında size yeter.

Whatsapp iletişim için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×