EVDE İNGİLİZCE ÖĞRENME VE GELİŞTİRME YOLLARI

İngilizce öğrenme günden güne hızına hız katan ve globalleşen dünyamızda bazen ihtiyaçlarımıza dayanarak çoğu zaman farkında bile olmadan başka dillerden pek çok kalıbı, kelimeyi günlük yaşantımızda kullanır hale geldik. Öyle ki ikinci bir dil bilmek alışılır hatta beklenir hale geldi. Dünyada Çinceden sonra en çok konuşulan dil olarak karşımıza çıkan İngilizce ortak bir dil olması sebebiyle günümüzde ikinci dil öğrenmek isteyenlerin en çok tercih ettiği dildir.

 İlkokuldan beri okullarda eğitimi verilmeye başlanıp ortaokul, lise hatta üniversitede hazırlık sınıflarında dahil İngilizce eğitimi alınmasına karşılık öğrenilme açısından yeterli konumda bulunmayışını 2018 yılında bir dil okulunun ana dili İngilizce olmayan 1,3 milyon kişiden oluşan ve 88 ülkeyi değerlendirdiği araştırmada Türkiye 73. sırada yer alması net bir şekilde gözler önüne sermekte. Kuşkusuz verilen eğitim, bireyler çabası ve isteği, içinde bulunulan koşullar gibi pek çok faktör bunda etkili olmuştur. Bunları konuşmak yerine bunların doğurduğu sonuçları ele almak ve düzeltmek daha yerinde ve yararlı olacaktır. Bunun için etkili bir şekilde İngilizce öğrenme ve geliştirme yollarını listelemekteyiz. Bunun öncesinde tabi ki kişinin öz isteği ve çabası olmadan bütün teknikler, yollar kifayetsiz kalacaktır. Bunun için öncelikle İngilizce öğrenmek istediğiniz motivasyonunuzu bulup bu yolda ona sadık kalarak ilk adımı atmalısınız. Ardından listeye başlayabiliriz.

1.      SEVİYENİZİ BELİRLEYİN

İngilizce öğrenme işine başlamadan önce o anki konumunuzu belirleyip ona göre yol haritası çizmek hem zaman hem maddi açıdan kazanç sağlayacaktır. Aldığınız eğitim ya da gelişiminize göre erişebildiğiniz ve güvenilir bir kaynaktan seviye belirleme testlerini çözebilirsiniz. Bunun için arama motorundan yararlanabilirsiniz ya da Cambridge English sitesinde yer alan seviye belirleme testini de kullanabilirsiniz.

2.      DİLBİLGİSİNE NASIL ÇALIŞMALI?

Sorunun şimdiye kadar burada olmuş olması muhtemel bu yüzden bu adıma mutlaka dikkat edilmeli. Seviyenizi belirledikten sonra bir eğitime ihtiyaç duyuyorsanız Udemy adlı platformdan bütçenize uygun ve hoşunuza giden İngilizce eğitim paketi satın alabilirsiniz. Para vermek istemiyorsanız da şanslısınız ki bilişim çağında dünyaya geldiniz. Eğer başlangıç seviyesi iseniz Türk biri tarafından hazırlanmış bir İngilizce eğitim oynatma listesi bulup genel kuralları yazarak ve ileride önereceğim kaynak kitaplar üzerinden pratik yaparak ilerleyebilirsiniz. Orta ve ileri düzeyde olanlar ise mutlaka ana dili İngilizce olan birisi tarafından hazırlanmış kanallara ve oynatma listelerine bakmalıdır ve onlar üzerinden ilerlemelidir. Bunun için Oxford English Online kanalı çok faydalı olacaktır.

İngilizce öğrenme esnasında her ne kadar video izleyip not alırken öğrendiğinizi sanıyor olsanız da öğrenilen şeyler pratiğe dökülmedikçe büyük bir çoğunluğu unutulacaktır. “Duyarsam unuturum, görürsem hatırlarım, yaparsam öğrenirim” deyişi bunun içindir. Bu pratiği yapmak için de kaynak İngilizce kitaplarına ihtiyacınız olacaktır. Raymond Murphy- English Grammer in Use kitabı hem kısa özet konu anlatımları (İngilizce şekilde anlatıyor) hem de her konu için alıştırmalar barındırıyor. Bu süreçte mutlaka elinizde bulunması gereken bir kaynak kitaptır. Kitap satın almak istemiyorsanız yine arama motoru üzerinden pek çok site üzerinden pratiğinizi geliştirme imkânınız bulunmaktadır.

3.      KELİME HAZNESİ NASIL GELİŞTİRİLİR?

Bunun için aslında pek çok eğlenceli yol bulunmakta. Kelime kartları, uygulamalar, dizi ve filmler…

Hepsini nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinizden bahsedeceğim şimdi de.

·         Kelime Kartları ile İngilizce öğrenme

Pek çoğumuzun aklına gelen hatta okullarda öğretmenlerin de zaman zaman uyguladığı bu yöntem bireysel olarak yapılacağı gibi arkadaşlarla eğlenceli bir oyuna dönüştürülerekte yapılabilir. Öncelikle kestiğiniz minik kağıtların bir yüzüne kelimenin Türkçesini diğer yüzüne de İngilizcesini yazıp bir kutuda biriktirebilirsiniz. Gün içerisinde birkaç kez rastgele kâğıt çekerek yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Arkadaş ortamında ise takımlara bölünüp kâğıdın İngilizce yüzünde yazan kelimeyi karşıdaki takım arkadaşına anlatması ile bir nevi İngilizce tabu oyununuzu hazırlayabilirsiniz.

·         Uygulamalar ile İngilizce öğrenme

İngilizce öğrenme için hem Play Store hem de App Store da rahatça bulabileceğiniz envaı çeşit ücretsiz uygulama bulabilirsiniz. Bunlardan Memrise en kullanışlı ve basit bir o kadar da etkili olanlarından biri. Kelime öğrenirken aynı zamanda kullanılan belli kalıplara ve deyimlere de yer veriyor. Ayrıca işitme, telaffuz becerinizi de bu uygulama sayesinde geliştirebilirsiniz. İngilizce yanında daha pek çok dil için de aynı imkanı sunuyor uygulama. Duolingo da yine adının sıkça duyulduğu ve kelime öğretme vaadini yerine getiren kaliteli uygulamalardan bir diğeri. Yolladığı bildirimler ve seviyenizin gelişimini kayıt etmesi durumunuzu değerlendirme ve motivasyonunuzu korumanıza da destek olacaktır.

·         Film- Dizi İzlemek ve İngilizce öğrenme

Günümüz toplumunda yaşayıpta yabancı dizi filmlerinden tüketmeyen neredeyse yok gibidir. Keyif almanın yanı sıra bir taşla iki kuş vurmakta mümkün. Sevdiğiniz diziyi filmi keyifle izlerken aynı zamanda İngilizcenize de katkı sağlayabilirsiniz. Sanılanın aksine Türkçe altyazı ile izlemek bu amacınıza istediğiniz hizmeti sunmayacaktır. Bunun için ya İngilizce altyazılı ya da altyazısız izlemeniz gerekmekte.” Zaten amacımız İngilizce öğrenmek şu an bilmiyoruz ki” demek yerinde bir savunmadır. Ancak daha önce izlediğiniz konusuna hakim olduğunuz dizi ve filmler izlerken ya da sitcom tarzı daha günlük yaşamdan kısa, öz konuşmalara yer veren diziler izlerken bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu dzilere; Friends, How I Met Your Mother en güzel ve bilindik örneklerdir. Diziyi izlerken geçen kelimenin anlamını konuşmadan çıkaramıyorsanız edindiğiniz çeviri uygulamasından yararlanarak kelimenin anlamını öğrenip daha sonra sahneyi bir kez daha oynattığınızda kelime haznenizin süreç boyunca gelişimine inanamayacaksınız.

Ayrıca Netflix hesabınız var ise tarayıcıda yer alan bir eklenti sayesinde İngilizce altyazılı dizi izlerken aynı anda Türkçe altyazıyı da beraberinde görebilmektesiniz ya da geçen cümledeki kelime üzerine tıkladığınızda sizin yerine çeviren bir sistem de bulunmakta.

Dizi, film izlemeyi sevmeyen birisi iseniz de Voscreen tam size göre bir uygulama. Dizi ve filmlerden aldığı kesitleri İngilizce altyazı ile ya da dilerseniz altyazısız sunup çevirisini yapmanızı beklemekte. Oldukça eğlenceli ve yararlı bu uygulamaya da mutlaka göz atmalısınız.

·         Makale/Haber Okumakla İngilizce öğrenme

Akademik ve gündelik hayatta müthiş bir hızla gelişen ve değişen Dünya’da olan bitenlerden haberdar olabilmek için kullanabileceğiz kaynaklar ya haberler ya da olay hakkında yazılmış makale vb. yazılardır.

Haber okumak istiyorsanız bunun için BBC sitesini ziyaret edebilir ya da mobil cihazınıza BBC News uygulamasını indirerek her an elinizin altında olmasını sağlayabilirsiniz. Haberi anlamak için elbette içeriğindeki kelimeleri bilmeniz gerekmekte bunun için yine edindiğiniz çeviri uygulamasından yararlanarak hem haberinizi okumuz hem de kelime haznenizi geliştirmiş olursunuz. Bu çeviri uygulamaları içinden ise Tureng adlı uygulamayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca BBC gibi kullanabileceğiniz bir diğer yararlı platform da Bundle’dır. Pek çok kategoriden güncel ve güvenilir haber, yazılara ulaşabilirsiniz.

Akademik hayatta olanların içli dışlı olduğu makaleler Türkçe kaynakların zaman zaman kısıtlı olması ve çoğu yazının İngilizce yazılmasından ötürü biraz mecburi bir şekilde İngilizce gelişimini özellikle kelime haznesinin gelişimini büyük ölçüde etkilemekte. Başlangıçta yabancı kaynaklardan okuma yapmakta zorlanıyorsanız ya da çeviri yaparken tekrar okumaya dönünce kafanız karışıyorsa söyleyeceğim taktiği uygulayarak uzun vadede rahatça makale okuyabilir hale gelebilirsiniz. Elbette bu esnada işin kolayına kaçıp metni tamamen çeviri sitelerinden zahmetsiz bir şekilde birkaç tıkla çevirebilirsiniz. Bu işlem anlam kaymaları, kayıpları oluşturabilmesinin yanı sıra İngilizce gelişiminize katkı sağlamayacaktır.

Makaleyi öncelikle anlayabildiğiniz kadarıyla İngilizce okumaya çalışın. Başlangıç için sıkılmamanız açısından kısa makaleler tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Her ne kadar anlamamışta olsanız genel birkaç cümle ve fikir edinmiş olacaksınız bu işlem sonunda. Tabi bu işlem esnasında anlamını bilmediğiniz kelimeleri kenara not edin ama anlamlarına henüz bakmayın. İlk okumanız bittikten sonra tek tek kelimelerinizin anlamlarını araştırın ve anlamlarını öğrenmiş olduğunuz kelimelerle makalenizi tekrar okuyun. İlk zamanlarda uğraştırıcı ve sıkıcı bir işmiş gibi gelse de uzun vadede hem makale okuma alışkanlığı kazanmanızda hem de İngilizce gelişiminizde büyük farklar yaratacaktır.

4.      Pratik yaparak İngilizce öğrenme

Tüm dilbilgisi kurallarını sular seller gibi bilmesine, karşıdakinin konuştuklarını anlamasına her şeyin yerli yerinde olmasına rağmen bir türlü konuşamadığından yakınanlar oldukça fazladır. Bu da dil öğrenimindeki en büyük sorunlardan biridir. Çünkü öğrendiğinizi pratiğe dökmedikçe karşınızdakine derdinizi anlatamadıkça öğrendiğiniz dilin yararları sınırlı kalacaktır. Bunun olmaması için pratik yapmak şarttır fakat nasıl yapmalı?

Bunun için pek çok yol olmasına rağmen evden ulaşabileceğiniz ücretsiz uygulamaları listeleyeceğiz burada.

·         Çevrimiçi Uygulamalar ile İngilizce öğrenme

Bu işe başlamak isteyen birisinin elbette çalacağı ilk kapılardan birisidir çevrimiçi uygulamalar. Yurtdışından ana dili İngilizce olan ya da İngilizce seviyesi sizden daha ileride olan bir arkadaş edinerek hem güzel bir arkadaşlık yakalayıp hem de konuşma becerinizi geliştirebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz uygulamalardan birisi HelloTalk. Pek çok ülkeden insanla etkileşim içinde olup ücretsiz bir şekilde yararlanabileceğiniz yararlı bir uygulamadır.

Discord platformunu kullanıyorsanız orada da yararlanabileceğiniz bir yol var. Uygulamanın sol alt kısmında yer alan pusula butonuna basın ve eğitim( education) kısmını seçin. Her dilden ücretsiz ders yapılıyor. İngilizce eğitim sunucusuna katılıp orada yer alan derslere katılmanın yanı sıra, okuma aktiviteleri ya da konuşma gruplarına katılarak konuşma becerinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca gruplarda yer alan İngilizcesini  geliştirmek isteyen diğer insanlarla konuşarak arkadaşta edinebilirsiniz.

Bunun yanı sıra herhangi bir cihaza ya da birisine ihtiyaç duymadan da pek ala konuşma becerinizi geliştirebilirsiniz. Gün sonunda olan biteni, duygularınızı bir günlüğe aktarır gibi kendinize İngilizce bir şekilde anlatın ve bu esnada dilerseniz sesinizi kaydedebilirsiniz. Bu sayede takıldığınız yerleri ve yanlışlarınızı fark edebilirsiniz. Bu uygulamayı ayrıca gün içinde de uygulayabilirsiniz ve bu sayede Türkçe düşünüp onu İngilizceye çevirip konuşmaya çabalamak yerine zamanla İngilizce düşünür hale ve daha rahat konuşmaya başlayacaksınız.

Bu yöntemleri sabırla ve gereken özenle uyguladığınızda İngilizcenizdeki gelişimi fark edeceksiniz. Ve İngilizce öğrenme mevzusu tamamen bir sorun  olmaktan çıkacaktır.

www.vizelazig.com İş Ortakları

www.tercumix.com

www.doratercume.com

www.deutschstube.com

One thought on “EVDE İNGİLİZCE ÖĞRENME VE GELİŞTİRME YOLLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×